Pravidla Tour de Říčany

Každá dvojice dostane na startu mapu, kde jsou označeny všechny uznávané hospody. Každá restaurace\bar\hospoda\lokál\knajpa atd. má přiřazený určitý počet bodů, který dvojice získá po vypití piva v dané hospodě (je nutné požádat obsluhu o zakřížkování do kolonky na mapě/bodovacím protokolu - razítka, podpisy výhodou). Vyhrává ten, kdo má nejvíce bodů!!! Ne ten, kdo vypije nejvíce piv!!!

1. Každý startuje malým pivem

2. Dvojice se drží stále spolu (alespoň na dohled)

3. Pije se jedno velké pivo do dvojice (případně dvě malá piva)

4. Dvě holky pijí jedno malé pivo do dvojice

5. Pivo se musí dopít v hospodě - nesmí se přelévat do plastu a pít po cestě

6. Není dovoleno používat jakýkoliv dopravní prostředek - smí se pouze chodit\běhat

7. Stihnout časový limit (za každou načatou minutu přes limit se strhávají body)

8. Vypít povinné pivo (kde? to se losuje na místě)

pozn.: Pravidla i bodování se mohou s každým ročníkem lehce lišit!

pozn.: Každý účastník startuje na vlastní riziko!

Historie závodu

Závod vznikl v roce 2008, kdy si skupinka nadšenců uvědomila, že je v Říčanech mnoho hospod, barů či restaurtací, ve kterých ani nevíme, co se točí za pivo. Proto jsme se rozhodli (byl to tedy můj nápad), že uspořádáme závod po říčanských lokálech, abychom si tyto mezery doplnili.

První ročník se uskutečnil na jaře roku 2008 a zúčastnilo se ho, tuším, "pouze" 6 dvojic. Ovšem je nutné podotknout, že všichni účastníci byli vrcholně připraveni a do závodu se vrhli s velkým nadšením a proto v žádném případě nelze podceňovat výsledky. Jen pro doplnění, historicky první ročník vyhrála dvojice Péťa Němeček s Márou Michaličkou.

Druhý ročník se konal už v létě roku 2008. Ovšem, jak se ukázalo, konání závodu dvakrát do roka nepřineslo očekávaný výsledek v podobě zvýšení konkurence. Celková účast byla podobná jako na jaře téhož roku. Tentokrát však duo Péťa s Márou nechalo vyniknout ostaní účastníky, a tak se z vítězství mohl radovat Libor Šebestík s Jonášem Vojtěchem. Od této doby probíhá Tour de Říčany pouze jednou v roce.

V roce 2009 probíhal již třetí ročník a tohoto závodu se zúčastnilo už přes deset dvojic!!! V doslova nabité a vyrovnané konkurenci těsně vyhrálo duo Prakyn s Pepou Zímou (zde se ukázalo, že dobře zvolená taktika je důležitější než množství vypitých piv - bohužel).

Roku 2010, se uskutečnil čtvrtý ročník, který, troufnu si říci, posunul závod z kategorie Amatér do kategorie Profi. V konkurenci 16-ti dvojic vyhrál tým Žíznivá čára v obsazení Márty a Rybouch - za 99min navštívili 18 hospod (výkon opravdu obdivuhodný) a s přehledem si dovrávorali pro vítězství. Doufám, že tento heroický výkon bude výzvou pro všechny ostatní do dalších ročníků!

Jubilejní a zatím asi nejpovedenější ročník se uskutečnil v červnu roku 2011. Tour byla odstartována panem starostou a v doslova našlapané konkurenci (19-ti týmů) se z vítězství radovali Šmoulové ve složení Martin Pobořil a Mára Michalička. Jejich výkon byl opravdu pozoruhodný a myslím, že zvítězili zaslouženě :-) (během závodu navštívili 21 hospod). Pátý ročník také přinesl mnoho zajímavých soubojů. Za zmínků stojí především tvrdý boj o třetí místo mezi týmy "12" a Chodci. Nakonec Chodci potvrdili, že název jejich týmu nebyl zvolen náhodně, a tak se ze třetího místa díky lepšímu času radoval tým "12."

Šestý ročník proběhl na jaře roku 2012 a zúčastnilo se ho celkem 15 dvojic. Tento ročník byl hlavně specifický ze tří důvodů. Nejenže si závodníci mohli na památku objednat unikátní tričko s logem Tour de Říčany, ale závod se také poprvé a zřejmě i naposledy běžel dvouetapově a poprvé v jeho historii se na trati objevili mezinárodní závodníci (jmenovitě Vanessa Majeski ze Spojených Států). Je vidět, že popularita závodu již přesáhla nejen hranice České republiky, ale  dokonce i Evropy! Závodníci také jistě ocenili dešťovou přeháňku, kterou pořadatelé naplánovali přesně na pauzu mezi jednotlivými etapami a ti, kteří nestihli časový limit prvního kola prostě zmokli. S dvoukolovým závodem se nakonec nejlépe popasovali Tomáš Lavický a Sanťák z týmu Dvanáctka, kteří se po loňském třetím místě dočkali a získali žlutý trikot pro vítěze Tour.

Šťastný sedmý ročník Tour se konal v tradičním červnovém termínu roku 2013. Počasí bylo skvěle objednané a denní teploty přes 30 stupňů ve stínu slibovaly skutečně žíznivé startovní pole. Menší problémy nastaly, když pořadatel závodu zjistil, že na zahrádce U Kozlů se díky skvělému počasí také koná country koncert. To mě skutečně zaskočilo, ale i když nám někdo zabral naše zarezervované stoly, tak nakonec všechno dobře dopadlo a umělci nám ještě rádi půjčili mikrofon k zahájení závodu . Celkem se tedy na start postavilo 12 dvojic a jeden singl běžec. Závod byl vyrovnaný až do posledního loku a z vítězství se nakonec radovali Manželé, kteří za 100 minut zvládly úctyhodných 23 piv.

V roce 2014 se Tour de Říčany po mnoha změnách termínu uskutečnilo až na podzim. Bohužel tento fakt, který byl způsoben mým špatným plánováním turnajů, způsobil, že se na start postavilo pouze 8 statečných, tzn. pouze 4 dvojice. Nabízí se i vysvětlení, že někteří závodníci z předešlého ročníku nestačili ještě dokonale vystřízlivět a tak osmý ročník raději vynechali. Prořídlé startovní pole však neubralo nic z elánu pozdějším vítězům. Novis s Bedlou pohodlně zvítězili s celkovým počtem 22 hospod.

Rok 2015 nabídl svatbu oragnizátora a tím pádem jsem bohužel v nabitém programu nenašel čas na organizaci závodu. A také jsem si říkal, že tak alespoň dám všem dostatek času na přípravu na následující ročník :-)